Mikael Wiehes gästbok - Skriv en rad
Namn Meddelande
phpBook Ver. 1.60 © 2005 by Age Bosma
Niclas Pettersson
Ort/land :
Kode/Sverige

Hallå Mikael!
Har precis köpt din skiva Främmande Land och låten, Det vackraste är grymt bra. Hasta la victoria siempre. Rock on Mikael / GAIS Nicke

Skicka E-post till användaren
mats krantz
Ort/land :
helsingborg

Hej mikael.Skulle vilja saman stråla med dig vid något passande tillfälle.Spelar själv o sjunger.hotmail krantzmats@hotmail.com
bor i helsingborg.har spelat i hela mitt liv i mer än 20 länder.gitarr sång tenor.Mötte totta i mexico han bodde ju där.han var så stolt över
lanseringen i usa.Min syster pia krantz såg en av hans sista spelningar i alingsås min födelsestad.Hans bortgång vr allt för tidig.Jag säger hola bandola band,jag ryser!Har du lust o tid hör av dig och god jul!

 
Gunilla Andersson
Ort/land :
Halmstad

Tack för att du finns.
Du har gjort sååå många fina texter och framför dem på ett gripande sätt.

 
pertti korhonen
Ort/land :
sverige

hej,är 47 år,lyssnat noga och mycket på dylan sen jag var 15 år.innan dess mycket på svensk progg,tyckte då att hoolabandoola var lite av sveriges beatles men med bättre texter.men det jag ville skriva här är att jag blir facinerad varje gång jag lyssnar på "de ensligas alle´"fantastiskt att höra hur sångerna är omgjorda i en helt annan tidsram utan att förlora känslan (speciellt titelspåret)precis som med dylan kan man upptäcka nya ljud varje gång och bara le åt skivan,den blir bara bättre med åren.tack för en bra spelning på nalen!

Skicka E-post till användaren
Robert Cronholt
Ort/land :
Göteborg

Ska nya röster sjunga är en solklar favorit. En riktig klassiker. :)

Robert

Visa användarens hemsida
Björn Siöström
Ort/land :
Halmstad, Sverige

När jag var i trettioårsåldern såg jag en skiva av Dylan i skivbutiken och tänkte: honom känner jag ju igen från tidigare. Skivan var Desire. Ah, här var något som jag inte hört tidigare. På den vägen är det och jag har nu varit på många konserter, bland annat den häftiga på Debaser Medis. Har alltid tyckt: Dylans sånger ska sjungas av Dylan och de är omöjliga att översätta. Nu lyssnar jag på dina skivor med Totta och ebba Forsberg. Du har gjort fantastiska översättningar. Du är trogen originalet men hittar "svenska" infallsvinklar som, trots olikhet, ger liknande bilder. "You have to press on" nu med att göra Dylan begriplig för en svensk bredare publik. Du har ett ofantligt material och du har lyckats mycket bra. Tack!!!

Skicka E-post till användaren